On the occasion of the Piano Congress, a festive concert on historical instruments will be held at the Royal Castle. The concert will feature two recitals on pianos from Chopin's era, performed by the winners of the 1st International Chopin Competition on Historical Instruments. Tomasz Ritter (1st place winner) and Agnieszka Swigut (2nd place winner) will play that evening.
Concert program:
Tomasz Ritter (historical piano)
Jan Sebatsian Bach/Johannes Brahms: Chaccone in D minor for left hand from Partita No. 2
Franz Schubert: Piano Sonata in A minor, D 784
Ignacy Feliks Dobrzynski: Nocturne in E-flat major, Op. 21
Franz Liszt - Liebestraum (Nocturne No. 3 in A-flat major)
Franz Schubert: Gretchen am Spinnrade, D. 118 (arrangement for piano by Franz Liszt)
Frederic Chopin: Variations in B-flat major on Là ci darem la mano, op. 2

Tomasz Ritter: pianista, fortepianista, klawesynista. „Intrepid adventurer” – „Nieustraszony poszukiwacz przygód”. Taki przydomek zyskał Tomasz Ritter w magazynie „International Piano” po recitalu w Berlinie w 2019 r.
Odkąd w wieku dziesięciu lat zasiadł w Pradze do fortepianu z czasów Mozarta, zainteresowania muzyczne młodego pianisty objęły muzykę dawną oraz dawne instrumentarium: fortepiany historyczne, klawikordy, klawesyny.
W 2018 r. został zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie, organizowanego przez NIFC. Jest też laureatem wielu innych konkursów, m.in. IX Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2011, I nagroda i Rubinowa Szpila Artura Rubinsteina dla osobowości artystycznej).
W roku 2018 był nominowany do Paszportów „Polityki”, a w roku następnym – do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii odkrycie roku.
Edukację rozpoczął w rodzinnym Lublinie w Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego u Bożeny Bechty-Krzemińskiej, a kontynuował u Iriny Rumiancewej-Dąbrowski w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Wielkie znaczenie miały dla niego ówczesne spotkania z Wiktorem Mierżanowem i Tatianą Shebanovą. Równolegle zdobywał doświadczenie z zakresu gry na instrumentach dawnych, współpracując z Petrem Šeflem, oraz na kursach u Johannesa Sonnleitnera, Urszuli Bartkiewicz, Alexeia Lubimova, Malcolma Bilsona, Andreasa Steiera i Tobiasa Kocha. Studiował pod kierunkiem Alexeia Lubimova (fortepian i fortepian historyczny), Marii Uspienskiej i Alekseja Szewczenki (klawesyn) na Wydziale Wykonawstwa Historycznego i Współczesnego w Moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego, które w 2019 r. ukończył z wyróżnieniem. Obecnie odbywa studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu u Huberta Rutkowskiego oraz Menna van Delfta.
Występował podczas takich festiwali, jak: „Chopin i jego Europa”, Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Rubinstein Piano Festival w Łodzi, Pianistyki Polskiej w Słupsku, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Hudebni Festival Ludwiga van Beethovena w Teplicach (Czechy), Chopinowski w Nohant, „Dekabrskije wieczera” w Moskwie, Chopin-Festival w Hamburgu i Paderewski Festival w Raleigh (USA).
W 2019 r. wystąpił z recitalem w nowojorskiej Carnegie Hall. Koncertował m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą XVIII Wieku, {oh!} Orkiestrą, Bach Collegium Japan, Orkiestrą PR Amadeus, pod batutą Maasakiego Suzukiego, Łukasza Borowicza, Agnieszki Duczmal, Jerzego Maksymiuka, Iana Hobsona, Grzegorza Nowaka i Dirka Vermeulena.

The concert is organized by Piano Congress partner the Fryderyk Chopin Institute.
Gala concert: September 2 (Friday), 6 p.m., Royal Castle in Warsaw