Prezentacja systemu dla niepełnosprawnych (sparaliżowanych) pianistów

System ten opracowałem kilka lat temu dla osób, które z powodu fizycznej niepełnosprawności nie mogą operować prawym pedałem w zwykły sposób podczas gry na fortepianie. System jest wbudowany w instrument i dostosowany do specjalnych potrzeb i możliwości użytkownika.
Składa się z magnesu (solenoidu), jednostki sterującej, zasilacza i kompletu przewodów. Chodzi o to, aby zamiast uruchamiania pedału przez prawą stopę, wykonać ruch inną częścią ciała. To, jak to się odbywa, różni się w zależności od osoby.
Pedał może być uruchamiany przełącznikiem za pomocą kolana lub nawet ust. Ustami można ścisnąć małą elastyczną plastikową kulkę, z której impuls ciśnienia powietrza jest przewodzony przez rurkę do czułego na nacisk przełącznika. A jest to możliwe również dzięki przełącznikowi toggle w opasce.
Na zdjęciu widać magnes wbudowany w pianino. Po naciśnięciu kontrolki magnes przesuwa tłok pedału do góry, tak jak zrobiłaby to dźwignia pedału. Ponieważ instrumenty są różnie skonstruowane, ich umiejscowienie może się różnić w zależności od potrzeb.
We wszystkich przypadkach można jednocześnie sterować amortyzatorami za pomocą stopy. I może być zainstalowany we wszystkich pianinach i fortepianach.

Michiel van Loon urodził się w 1947 roku w Hadze. Po 17 latach pracy na różnych stanowiskach w warsztatach fortepianowych, tymczasowo zawiesił swoją ścieżkę zawodową, aby opiekować się trójką swoich dzieci. W tym czasie jego żona zapewniała przychód dla rodziny. Michiel zajmował się wtedy renowacją kilku fortepianów i studiował techniki fortepianowe. Od 1991 był on dyplomowanym technikiem fortepianowym. W 2002 roku poproszono go o pomoc niepełnosprawnemu pianiście używać na nowo pedału forte. Z pomocą różnych osób, udało mu się opracować system, dzięki któremu posługiwanie się tym pedałem stało się możliwe przy użyciu innych części ciała niż stopy. Pierwotnie użyto części zapewnionych przez amerykańskie PianoDisc, następnie części sprowadzono z Laukhuff w Niemczech. 12 pianistów w Holandii, dwóch pianistów w USA i jeden we Włoszech mogą teraz w pełni posługiwać się instrumentem za pomocą niewielkiego ruchu kolanem bądź ściskając ustami balon z przyczepionym ustnikiem. System ten może być wprowadzony przy prawie każdym pianinie i fortepianie. Istnieje również wolnostojąca wersja mechanizmu, która może być umieszczona poniżej lub z przodu pianina bądź fortepianu

Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów

Seminarium: 3 września (sobota), godz. 15.30, sala Pine

koordynator

Scroll to Top